Standardowe formaty ramek fotograficznych

standardowe formaty ramek fotograficznych
standardowe formaty zdjęć i ramek fotograficznych

Rozmiar Oznaczenie Zastosowanie

9x13 cm

3R lub B7

Wydruk zdjęć najmniejszego formatu tzw. 'małych odbitek'. Kiedyś dużo bardziej popularny, obecnie powoli odchodzi się od tego formatu. Ramki w małych formatach mogą być wykorzystane jako część większego kolażu.

10x15 cm 4R lub A6 Tzw. "pocztówka" lub "zdjęcie pocztówkowe". Najpopularniejszy format odbitek. Rewelacyjnie nadaje się na zdjęcia do albumów. Ramki w tym formacie doskonale prezentować się będą postawione na biurku lub półce.
13x18 cm 5R lub B6
Format 13x18 cm pozwala na wyższą jakość wydruku oraz efektowną prezentację zdjęcia. Ramki w tym formacie najlepiej prezentować się będą postawione na biurku lub półce. Istnieją również albumy kieszeniowe na zdjęcia w formacie 13x18 cm.

15x20 cm 

15x21 cm  

15x23 cm
6R lub A5

Najmniejszy z wymienionych formatów - 15x20 cm - występuje najczęściej w ramkach metalowych oraz metalowych odlewanych.

Format 15x23 cm to pełnoklatkowy format odbitek otrzymywanych głównie w fotolaboratoriach, tzw. "labach". Obecnie na rynku występują ramki dedykowane w dokładnym rozmiarze odbitki, czyli 15x23 cm. Jeśli zdjęcie pozwala na przycięcie kadru, to można dopasować je (fizycznie docinając) do ramki 15x21 cm lub 15x20 cm. Ten format ramek (15x21) jest bardziej popularny, przez co wybór na rynku jest bogatszy niż ramek 15x23 cm. Format ten idealnie nadaje się na zdjęcie portretowe. Istnieją również albumy kieszeniowe na zdjęcia w formacie 15x21 cm.
18x24 cm B5
Ramka 18x24 cm to klasyczny format fotograficzny stosowany głównie przy portretach.

20x30 cm

21x30 cm

21x29,7 cm

A4
Ramki A4 czyli 21x29,7cm to format wykorzystywany do oprawy dyplomów, certyfikatów, rysunków. Świetnie się sprawdzi w gabinecie do ekspozycji osiągnięć zawodowych, sportowych itp. W tym formacie doskonale sprawdzą się ramki aluminiowe o prostym, wąskim profilu lub antyramy. Ramki 20x30 cm wykorzystujemy do oprawy powiększeń z tzw. "labów". Najpopularniejszy format ramek to 21x30 cm i to właśnie w tym rozmiarze jest najszersza oferta ramek na rynku.
30x40 cm Pierwszy rozmiar wydruku tzw. "wielkoformatowego". Najczęściej używany do druku zdjęć wykonanych profesjonalną lub półprofesjonalną lustrzanką. Taki format rewelacyjnie nada się na zdjęcia rodzinne lub prace artystyczne, które powiesimy na ścianie. Bardzo elegancko też będzie wyglądać dodanie do takiej ramy passe-partout (paspartu).
30x45 cm A3 Tzw. "mała panorama" jest to pełnoklatkowy format. Bardzo dobrze prezentują się w tym rozmiarze pejzaże, krajobrazy, ale też zdjęcia rodzinne.

 

rozmiary-zdjec-ramek-foto

Uwaga: pliki przesyłane w telefonach za pomocą popularnych komunikatorów: Facebook, WhatsApp, Messenger itp. najczęściej są automatycznie pomniejszane i mają niższą jakość niż pliki oryginalne. Chcąc powiększyć zdjęcie najlepiej dysponować oryginalnym plikiem zdjęciowym, który daje dużo większe możliwości (np. przy kadrowaniu) niż pliki z komunikatorów.